Aktualności Aktualności

Eskapadowe rajdy po lasach Nadleśnictwa Miradz

W jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji "Eskapada - Poznaj swój region z przewodnikiem", Nadleśnictwo w Miradzie oraz strzeleński oddział PTTK włączyli się w inicjatywę Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego. Impreza, jak co roku, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem miłośników historii, aktywności na świeżym powietrzu oraz odkrywców poszukujących nowych doznań w swoim regionie.

Tegoroczna edycja Eskapady odbyła się 27 kwietnia, kiedy to Nadleśnictwo w Miradzie i PTTK zorganizowali rajd pieszy i rowerowy do pięknych lasów Miradza. Nadleśniczy Wojciech Wojtasiński oraz prezes PTTK Zbigniew Domański osobiście powitali uczestników, a Wojciech Wojtasiński podkreślił znaczenie tej jubileuszowej edycji oraz radość z aktywnego spędzania czasu w lesie.

Rajd prowadził uczestników przez malownicze tereny, gdzie mogli podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale także bogactwo kulturowe regionu. Grupy piesze i rowerowe miały okazję z bliska poznać uroki miradzkich lasów oraz zwiedzić szlak megalitycznych grobowców Ostańce przeszłości na terenie nadleśnictwa. Natura i historia splatały się w fascynujący sposób, ukazując uczestnikom niezwykłe bogactwo Miradza.

W trakcie eskapady uczestnicy mieli również okazję zobaczyć liczne pomniki przyrody oraz leśne Spa dla zwierząt, znane jako Babrzysko. Ponadto, mogli zachwycać się widokiem dzikich zwierząt, takich jak jelenie, sarny, dziki czy nawet łosie, które są codziennością w miradzkich lasach.

Jednym z najbardziej fascynujących elementów Eskapady były megalityczne grobowce, zwane również kujawskimi piramidami, znajdujące się na terenie nadleśnictwa. Te starożytne struktury, datowane na tysiące lat, stanowią świadectwo prehistorii Kujaw. Choć ich dokładna funkcja pozostaje tajemnicą, wiele wskazuje na to, że były one miejscami pochówku ważnych osób lub wodzów, pełniąc także funkcje kultowe i pamięci.

Rajdy zakończyły się w Zielonej Klasie, gdzie odbyła się turystyczna biesiada z wręczeniem podziękowań i gadżetów ufundowanych przez Urząd Marszałkowski, PTTK oraz Nadleśnictwo w Miradzu. Specjalne nagrody otrzymali najmłodsi i najstarsi uczestnicy rajdów, co dodatkowo uświetniło atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia.

Warto również wspomnieć, że w ramach akcji Eskapady odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem Damianem Rybakiem Ponorbertańskiego Zespołu Klasztornego oraz poczęstunek na zakończenie, co stanowiło doskonałe uzupełnienie bogatego programu.

Eskapada w Miradzie po raz kolejny udowodniła, że region ten kryje w sobie niezwykłe skarby natury i historii, gotowe do odkrycia przez wszystkich, którzy pragną aktywnie spędzić czas i poznać swoje otoczenie. Dla miłośników przyrody i historii to wydarzenie nie do przegapienia, a Miradz okazał się idealnym miejscem na odkrywanie tajemnic regionu Kujaw.