Asset Publisher Asset Publisher

Gągołowe lokum

Przedwiośnie to jeszcze dobry czas na wywieszanie budek. W nadleśnictwie większość ptasich domków wywiesiliśmy już w listopadzie, ale z tymi największymi poczekaliśmy do cieplejszych dni.

     Budka typu E przeznaczona jest przede wszystkim dla puszczyka, choć chętnie jest też zasiedlana przez gągoły, tracze i kaczki krzyżówki. To duża budka, której otwór wlotowy o średnicy 15 cm ma kształt okrągły.
     Gdybyśmy wywieszali ją dla najliczniejszej i najczęściej spotykana sowa Europy koniecznie montowana budka powinna znaleźć się na wysokości około 8-10 metrów. Jednak my nasze duże budki lęgowe wywieszaliśmy z myślą o gniazdujących w dziuplach kaczkach, czyli gągołach, traczach, a także krzyżówkach.
     Idealne są dla nich, dziuple wykute przez dzięcioła czarnego, co określa się jako fakultatywne pasożytnictwo lęgowe. Jednak w naturze jest ich ograniczona ilość, bo to idealne mieszkanko dla wielu zwierząt. Dno takiego lokum wysłane jest trocinami zmieszanymi z przybywającym stopniowo białym puchem. Gdy w pobliżu zbiorników wodnych brak odpowiedniego miejsca do złożenia jaj, lęgi wyprowadzane są nawet do 2 km od wody. Samica szuka miejsca na lęg,
a samiec podąża za nią. O wyborze dziupli lub budki lęgowej nie decyduje jej wielkość czy głębokość, ale głównie to czy kaczka potrafi przecisnąć się przez otwór wylotowy.
     Mamy nadzieję, że powieszone przez nas nad Jeziorem Ostrowskim budki spełnią wymogi leśnych kaczek.