Asset Publisher Asset Publisher

Leśna łąka kwietna już rozkwitła

Wiosną tego roku zamieniliśmy tradycyjny trawnik przy biurze nadleśnictwa na łąkę kwietną. Nie trzeba było długo czekać, aby zachwyciła feerią barw, rozmaitością zapachów i dźwięków.

   Już pod koniec maja pojawiły się pierwsze maki i chabry, które szczególnie kojarzą się z sielskim krajobrazem Kujaw.
Nadeszła pełnia lata a wraz z nią rozkwitły kolejne rośliny. Do najbardziej zachwycających należą onętki zwane także kosmosami. Choć kojarzą się z babcinymi, przydomowymi ogródkami pochodzą one z Ameryki Środkowej i Południowej. I z pewnością podobnie jak my starożytni Majowie, Inkowie i Aztekowie cieszyli oczy ich widokiem. Również nachyłek barwierski, który nieśmiało rozkwita, przybył do nas zza Atlantyku.
   Mamy też na naszej łące rośliny nie tylko pięknie kwitnące, ale i lecznice. Mowa o nagietku lekarskim, którego możemy spotkać w kosmetykach pielęgnujących skórę i włosy. Co ciekawe kwiat nagietka może służyć jako barometr, przewidujący pogodę. Jeśli rano płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, możemy spodziewać się, że w tym dniu nie będzie deszczu.
   W naszej łąkowej aptece oprócz nagietka znalazł się również ogórecznik lekarski, który oprócz właściwości prozdrowotnych może służyć jako przyprawa w kuchni i ozdoba naszych ogrodów. To tylko namiastka roślin, jakie zdobią kwietny dywan przy nadleśnictwie. Zajdziemy tam liczne gatunki traw, których kłosy falują na wietrze, kończyny: inkarnatkę i białą, a także krwawnika oraz facelię błękitną, która coraz częściej siana jest na polach przez rolników. Tak różnorodna rabata przyciąga wiele zwierząt. Jest istnym rajem dla zapylaczy tj. pszczół i trzmieli, a także motyli, które znajdują na niej pożywienie i schronienie. Nasza łąka jest miejscem pełnym życia, zachwycającym zapachem, feerią kolorów i dźwięków.
   Ważne, że rośliny łąkowe lepiej magazynują wodę i nie potrzebują podlewania. Dlatego o wiele lepiej znoszą coraz częstsze okresowe susze niż trawnik i nie wymagają częstego koszenia. Naszą leśną łąkę kwietną skosimy dopiero późnym latem. A do tego czasu będzie można obserwować jak nowo rozkwitłe rośliny przyciągają rozmaite owady.