Asset Publisher Asset Publisher

Nie oglądamy się na innych #sprzątaMY las!

     22 czerwca uczniowie III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu pomogli miradzkim leśnikom usunąć problem śmieci, aby negatywnie nie oddziaływały na środowisko. Włączyli się tym samym w akcje #sprzątaMY, zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

     Śmieci to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Zwykła plastikowa butelka, puszka po napoju lub karton po soku pozostawione w lesie stają się miejscem śmierci wielu gatunków zwierząt. Przy sprzyjających okolicznościach odpady mogą przyczyniać się do powstania pożaru, a także stają się paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Substancje toksyczne z odpadów powodują skażenie gleby oraz wody, w tym wody pitej. Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów.
Z toksycznych śmieci uwalniają się do atmosfery trujące substancje, które szkodzą nam wszystkim.
Rzeczą oczywistą jest to, że zalegające w lesie śmieci szpecą krajobraz i odstraszają turystów.


     Jak długo rozkładają się śmieci?
  • Papier do 24 tygodnie,
  • karton po mleku, guma do żucia lub niedopałek papierosa około 5 lat,
  • skórka po bananie do 6 miesięcy,
  • puszka aluminiowa 200 lat,
  • butelka plastikowa około 450 lat,
  • szkło około 500 lat.
    Nie oglądamy się na innych #sprzątaMY las! - mówili przyszłoroczni maturzyści.

    
     Każdego roku Lasy Państwowe wydają ok. 20 mln zł na sprzątanie śmieci wyrzucanych do lasów. Zdecydowana większość odpadów, które trafiają do lasów, pochodzi z gospodarstw domowych. Standardem jest jednak, że w lasach na nielegalnych wysypiskach znajdziemy stare opony, sprzęt AGD i RTV, samochody, części z warsztatów samochodowych, niebezpieczne substancje, padłe zwierzęta gospodarskie czy zepsute artykuły spożywcze.
  
 Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i sprzątajm nie tylko
''z okazji" polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno przyrodzie!