Asset Publisher Asset Publisher

NARADA PRZECIWPOŻAROWA

W siedzibie Nadleśnictwa Miradz odbyła się narada poświęcona problematyce przeciwpożarowej. W spotkaniu, oprócz leśników, udział wziął burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak, przedstawiciele komend powiatowych Państwowych Straży Pożarnych z Mogilna i Inowrocławia, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Jednostki Wojskowej 1523 z Inowrocławia.

      Marcowy termin spotkania związany jest z początkiem sezonu pożarowego w lasach.Na naradzie podsumowany został rok 2013. Według przedstawionych analiz w ubiegłym roku na terenie RDLP w Toruniu miało miejsce 139 pożarów obszarów leśnych (o 113 mniej niż w 2012 r.). Łączna powierzchnia wszystkich pożarów w lasach dyrekcji wyniosła 10,4 ha.

Na terenie Nadleśnictwa Miradz odnotowano w 2013 r. tylko 1 pożar lasu na powierzchni zaledwie 0,01 ha.

      Na terenie Nadleśnictwa Miradz odnotowano w 2013 r. tylko 1 pożar lasu na powierzchni zaledwie 0,01 ha. Jeden raz płonęły także trzcinowiska na terenie rezerwatu przyrody „Nadgoplański Park Tysiąclecia" – powierzchnia pożaru objęła 0,20 ha.

      Powyższe dane wskazują m.in. na dobrą wykrywalność oraz szybkie reagowanie służb na zaistniałe zagrożenie. Główna rolę odgrywa tutaj Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny (PAD), który dysponuje kamerą umieszczoną na wieży (dostrzegalni) przeciwpożarowej. Na naradzie poruszono także kwestię znaczenia ogólnodostępności telefonów komórkowych, dzięki którym bardzo często osoby postronne informują o zauważonym np. dymie czy ogniu.

     Ważnym punktem narady było omówienie doniosłej roli prowadzonej przez leśników edukacji dzieci i młodzieży. Omówiono prowadzone formy edukacji leśnej, która ma m.in. na celu wpajanie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej w lasach oraz odpowiedniego reagowania w przypadku zauważenia pożaru. W 2013 roku około 490 osób (dzieci i młodzieży) brało udział w prowadzonych przez leśników z Miradza spotkaniach i pogadankach w szkołach oraz na letnich obozach i koloniach w Przyjezierzu. Ponadto 1760 osób odwiedziło ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną nadleśnictwa, na której jeden z przystanków poświęcony jest tematyce pożarowej.

     W dalszej części narady funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie, Inowrocławiu, OSP, oraz leśnicy omówili zalety ćwiczeń przeciwpożarowych, które w październiku 2013 r. odbyły się na Płw. Potrzymiech. Brało w nich udział 150 strażaków oraz 24 pojazdy gaśnicze zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i straży ochotniczych. Doceniając praktyczną funkcję ćwiczeń uczestnicy narady przedsięwzięli zorganizowanie kolejnych tego typu manewrów przeciwpożarowych jesienią 2014 roku. Tym razem planowanym miejscem ćwiczeń są tereny leśne w rejonie punktu czerpania wody nad Jeziorem Czystym w leśnictwie Przyjezierze.

     Na spotkaniu omówiono również zrealizowane w nadleśnictwie w 2013 r. inwestycje związane z ochroną ppoż. Remont i modernizacja drogi pożarowej nr 5 oraz strategicznej drogi przebiegającej przez leśnictwa: Przedbórz, Przyjezierze, Wysoki Most. Ponadto przedstawione zostały plany remontu dojazdu do punktu czerpania wody w leśnictwie Przyjezierze. Nadleśnictwo Miradz dąży do posiadania wyremontowanej i dobrze utrzymanej sieci dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody, które umożliwią bezproblemowe wjazdy strażackim, ciężkim wozom w przypadku wystąpienia pożaru lasu oraz bezproblemowy pobór wody.

     Na koniec strażnicy leśni przedstawili analizę szkodnictwa leśnego za rok 2013. W roku ubiegłym nałożonych zostało 26 mandatów oraz 87 upomnień, głównie kierowcom łamiącym zakaz wjazdu do lasu. Na terenie Nadleśnictwa Miradz w roku 2013 odnotowano m.in.:

·         5 przypadków kradzieży drewna,

·         przypadki niszczenia i kradzieży mienia (naruszenie granic poprzez wyoranie kamieni granicznych),

·         przypadki bezprawnego korzystania z lasu (głównie wjazdy do lasu pojazdami silnikowymi oraz zaśmiecanie lasu, także eternitem).

     Na zakończenie narady wszyscy zgodnie stwierdzili, że panująca pod koniec zimy i na przedwiośniu susza przyczyniła się do znacznego wzrostu zagrożenia wystąpienia pożaru – w dniu 14 marca był najwyższy, 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Od 1 marca w nadleśnictwie pełnione są dyżury przeciwpożarowe oraz czynny jest PAD.

     Komendant powiatowy PSP z Mogilna poinformował, że w przypadku zauważenia pożaru najwłaściwszym numerem alarmowym jest 998, ponieważ bezpośrednio łączy z lokalnymi służbami, a to skutkuje szybszym przybyciem jednostek na miejsce pożaru. Oczywiście numer alarmowy 112 jest również czynny, jednak przekierowany jest do wojewódzkiej centrali zarządzania kryzysowego i dopiero stamtąd informowane są właściwe terytorialnie jednostki.