Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenne odnowienie lasu

W pierwszą sobotę kwietnia wspólnie z PTTK w Strzelnie im. A. Słowińskiego, Hufcem ZHP Mogilno im. J. Klińskiego oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Strzelnie odnowiliśmy las w Leśnictwie Kurzebiela.

     Wiosna nieśmiało daje o sobie znać. Ciepłe dni i pierwsze śpiewy leśnych ptaków to dla leśników sygnał, aby zacząć przygotowywać się do odnowienia lasu. Zgodnie z art. 13. Ustawy o lasach z 28 września 1991 roku właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu, co Lasy Państwowe czynią z niezwykłą starannością.

     Odnowienie lasu – jest to powstawanie nowego lasu w sposób naturalny - czyli przez odnowienie naturalne, bądź sztuczny- sadzenie młodych sadzonek. Odnowienie lasu prowadzi się zawsze na powierzchniach leśnych, na których rósł kiedyś las. Zalesienia - to powstawanie lasu na powierzchniach nieleśnych np. nieużytkach, hałdach i gruntach porolnych.

     Materiał sadzeniowy, czyli sadzonki/młode drzewka hodujemy w szkółce leśnej. Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości trafiają do lasu lub na grunt porolny. Sadzonki czekają na wysadzenie na powierzchniach w specjalnych dołach gdzie ich korzenie są zabezpieczone przed wysychaniem, a doły przykryte są gałęziami świerkowymi. Leśnicy, w jak najkrótszym czasie od transportu sadzonek, przystępują do sadzenia. Prace odnowieniowe wykonywane są ręcznie z wykorzystaniem dwóch metod sadzenia, w zależności od gatunku i wieku sadzonki.

     Jednoroczne sadzonki sadzimy się w szparę pod kostur, natomiast sadzonki wieloletnie w jamkę wykopaną szpadlem. Do wykonania tej pracy potrzebne są zespoły dwuosobowe, w których jedna osoba przygotowuje jamkę lub szparę, a druga umieszcza sadzonkę i przydeptuje glebę wokół niej. Zwykle sadzimy w uprzednio przygotowaną glebę. Sadzenie młodych drzewek nie jest taką łatwą sprawą, jak mogłoby nam się wydawać. 

O zasadach, które warto zastosować, mówi poniższa infografika.

W tym roku Nadleśnictwo Miadz odnawia ok. 70 ha lasu, wykorzystując do tego ok. 450 tys. szt. sadzonek.  Oprócz sztucznego sadzenia staramy się także, aby uzyskać odnowienie naturalne.

Przed nami jeszcze dużo pracy i zaangażowania, aby nowo posadzone drzewka stworzyły dojrzały, piękny las.