Aktualności Aktualności

Ćwiczenia strażackie w lasach Nadleśnictwa Miradz

Dziękujemy naszym strażakom za ich ciężką pracę i oddanie, które przyczynia się do naszego bezpieczeństwa oraz ochrony naszych lasów.

       Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Mogilnie wraz z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu ćwiczyli gaszenie pożaru domków letniskowych w Przyjezierzu wraz z graniczącym lasem. W ćwiczeniach w dniu 23 października 2023 r. brało udział 40 strażaków oraz 9 samochodów ratowniczo – gaśniczych, policja oraz Straż Leśna Nadleśnictwa Miradz.

Głównymi tematami, które zostały przećwiczone były:

  • wszczęcie procedury alarmowej,
  • kierowanie do działania jednostek OSP
  • wykorzystanie punktu czerpania wody na Jeziorze Czystym w leśnictwie Przyjezierze, czerpanie wody i napełnianie wozów gaśniczych m.in. przy użyciu motopompy,
  • zbudowanie przenośnego punktu czerpania wody (brezentowy zbiornik),
  • przeprowadzenie natarcia na ognisko pożaru wraz ze zbudowaniem linii obrony z wykorzystaniem założonego punktu czerpania wody,
  • przeprowadzenie akcji ratowniczej strażaka, który ucierpiał na skutek eksplozji niewypału spowodowanej przez pożar.

 

       Praktyczne manewry strażackie na terenach leśnych mają na celu zarówno doskonalenie współdziałania wielu jednostek PSP i OSP jak i wykorzystanie różnego rodzaju sprzętu, w który wyposażone są wozy ratowniczo – gaśnicze. Ponadto akcje w lasach służą również doskonaleniu sprawności współpracy na linii straż pożarna - służba leśna. Nie bez znaczenia jest również zapoznawanie się strażaków w topografią terenów leśnych. Znajomość terenu (m.in. położenia punktów czerpania wody) w przypadku wystąpienia rzeczywistego pożaru jest jednym z kluczy gwarantującym przeprowadzenie sprawnej i skutecznej akcji gaśniczej.