Aktualności Aktualności

IV Pradziejowy Bieg Przełajowy – Miradz 2024. Sport, historia i przyroda w jednym miejscu

W niedzielę, 29 września, Nadleśnictwo w Miradzu gościło uczestników czwartej edycji Pradziejowego Biegu Przełajowego. Wydarzenie miało na celu nie tylko popularyzację biegania jako najprostszej formy ruchu, ale także promocję zdrowego trybu życia oraz unikatowych walorów przyrodniczych i historycznych lasów miradzkich. Impreza doskonale wpisała się w obchody 100-lecia Lasów Państwowych, podkreślając związek człowieka z naturą oraz bogatą historię regionu.

Bieg główny – Trasa pełna historii

Bieg, którego prowadzenie powierzono dyrektorowi strzeleńskiego Domu Kultury, Pawłowi Gębale, przyciągnął 84 zawodników. Trasa licząca 5 kilometrów biegła wśród lasów, które kryją w sobie ślady pradawnych kultur sprzed 5500 lat. W tym roku, dzięki otwarciu nowej megalitycznej ścieżki dydaktycznej, uczestnicy mogli doświadczyć jeszcze głębszego połączenia z przeszłością.

Zawodnicy rywalizowali o wyjątkowe nagrody – ceramiczne medale oraz ręcznie wykonane puchary inspirowane pradawną ceramiką megalitów, autorstwa Dawida Wawrzyniaka. Artysta odtworzył naczynia sprzed tysięcy lat, dodając do nich autentyczną fakturę i ślady ognia. Jak sam powiedział, "dzięki współpracy z Nadleśnictwem w Miradzu mogłem udać się w fascynującą podróż poprzez żywioł ziemi i ognia w odległy czas".

Zwycięzcy biegu

W kategorii Open najszybszy okazał się Maciej Maćkowski ze Żnina, który dodatkowo zyskał zaszczyt oficjalnego otwarcia nowej ścieżki edukacyjnej "Kamienne Miasto". Na wyróżnienie zasłużyli również najstarszy zawodnik, Antoni Okręglicki (76 lat) oraz najmłodszy, Filip Głowacki (16 lat). Specjalną nagrodę za bystre oko i najdokładniejsze zwiedzenie trasy otrzymał autystyczny Oliwier Narbut, który biegł z mamą Barbarą.

Wśród pań najlepsza była Anna Grecman z Inowrocławia, a w rywalizacji mężczyzn kategorii Open podium uzupełnili Błażej Gregor oraz Marcin Nizioł. Pełna lista wyników znajduje się poniżej:

Wyniki - Kobiety:

  • Open: Anna Grecman, Agata Pankowska-Siwak, Sylwia Perlikowska

  • 16-29 lat: Weronika Ciesielska, Wiktoria Malendowicz, Alicja Smokowska

  • 30-39 lat: Elżbieta Szmatuła, Milena Wawrzyniak, Magdalena Zielińska

  • 40-49 lat: Agnieszka Biegała, Sylwia Kozłowska, Anna Knasiak

  • 50-59 lat: Barbara Okręglicka, Ewa Krzyżyńska

  • 60-69 lat: Lidia Diament

  • 70+: Anna Hadowska

Wyniki - Mężczyźni:

  • Open: Maciej Maćkowski, Błażej Gregor, Marcin Nizioł

  • 16-29 lat: Artur Miczyński, Patryk Włodarczyk, Jakub Galiński

  • 30-39 lat: Arkadiusz Pietras, Remigiusz Przybylski, Przemysław Niedziela

  • 40-49 lat: Robert Dąbrowski, Marcin Ignaczak, Sławomir Perlikowski

  • 50-59 lat: Tomasz Grobelny, Roman Knasiak, Krzysztof Namieśnik

  • 60-69 lat: Grzegorz Wojciechowski, Edward Kowalczyk, Marek Królewski

  • 70+: Antoni Okręglicki, Zbigniew Domański

Bieg Megalitka dla dzieci

Młodsze pokolenie również miało szansę wykazać się w specjalnie dla nich przygotowanym II Biegu Megalitka, na dystansie 100 metrów. Rywalizowały przedszkolaki, uczniowie klas I-III oraz IV-VIII, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, co dodało wydarzeniu wyjątkowej atmosfery i zapału do przyszłych sportowych wyzwań.

Wydarzenia towarzyszące i atrakcje

Podczas imprezy nie zabrakło także wydarzeń towarzyszących. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, malowaniu kamieni, a także quizach edukacyjnych o faunie i florze lasów, organizowanych przez Nadleśnictwo Gołąbki. Dla dorosłych dostępne były stoiska edukacyjne promujące zrównoważoną gospodarkę leśną.

Po sportowych zmaganiach na wszystkich czekały lokalne przysmaki serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. W menu znalazły się tradycyjny żurek, zupa grzybowa, klopsiki, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, a także domowe wypieki.

Podziękowania i zakończenie

Na zakończenie nadleśniczy Nadleśnictwa Miradz, Wojciech Wojtasiński, podziękował uczestnikom oraz sponsorom, w tym Bankowi Spółdzielczemu w Strzelnie. Wyraził również wdzięczność dla wszystkich zaangażowanych w organizację imprezy, podkreślając wspaniałą atmosferę i kameralny charakter wydarzenia.

Impreza odbyła się pod patronatem starosty mogileńskiego Tomasza Krzesińskiego, burmistrza Strzelna Dariusza Chudzińskiego oraz prezesa PTTK w Strzelnie Zbigniewa Domańskiego. Organizatorami byli Nadleśnictwo Miradz, YO&GO Events, Dom Kultury w Strzelnie oraz ZAZ Strzelno.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych edycji Pradziejowego Biegu Przełajowego i do aktywnego spędzania czasu w malowniczych lasach regionu!