Aktualności Aktualności

Leśna łąka kwietna już rozkwitła

Wiosną tego roku zamieniliśmy tradycyjny trawnik przy biurze nadleśnictwa na łąkę kwietną. Nie trzeba było długo czekać, aby zachwyciła feerią barw, rozmaitością zapachów i dźwięków.

   Już pod koniec maja pojawiły się pierwsze maki i chabry, które szczególnie kojarzą się z sielskim krajobrazem Kujaw.
Nadeszła pełnia lata a wraz z nią rozkwitły kolejne rośliny. Do najbardziej zachwycających należą onętki zwane także kosmosami. Choć kojarzą się z babcinymi, przydomowymi ogródkami pochodzą one z Ameryki Środkowej i Południowej. I z pewnością podobnie jak my starożytni Majowie, Inkowie i Aztekowie cieszyli oczy ich widokiem. Również nachyłek barwierski, który nieśmiało rozkwita, przybył do nas zza Atlantyku.
   Mamy też na naszej łące rośliny nie tylko pięknie kwitnące, ale i lecznice. Mowa o nagietku lekarskim, którego możemy spotkać w kosmetykach pielęgnujących skórę i włosy. Co ciekawe kwiat nagietka może służyć jako barometr, przewidujący pogodę. Jeśli rano płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, możemy spodziewać się, że w tym dniu nie będzie deszczu.
   W naszej łąkowej aptece oprócz nagietka znalazł się również ogórecznik lekarski, który oprócz właściwości prozdrowotnych może służyć jako przyprawa w kuchni i ozdoba naszych ogrodów. To tylko namiastka roślin, jakie zdobią kwietny dywan przy nadleśnictwie. Zajdziemy tam liczne gatunki traw, których kłosy falują na wietrze, kończyny: inkarnatkę i białą, a także krwawnika oraz facelię błękitną, która coraz częściej siana jest na polach przez rolników. Tak różnorodna rabata przyciąga wiele zwierząt. Jest istnym rajem dla zapylaczy tj. pszczół i trzmieli, a także motyli, które znajdują na niej pożywienie i schronienie. Nasza łąka jest miejscem pełnym życia, zachwycającym zapachem, feerią kolorów i dźwięków.
   Ważne, że rośliny łąkowe lepiej magazynują wodę i nie potrzebują podlewania. Dlatego o wiele lepiej znoszą coraz częstsze okresowe susze niż trawnik i nie wymagają częstego koszenia. Naszą leśną łąkę kwietną skosimy dopiero późnym latem. A do tego czasu będzie można obserwować jak nowo rozkwitłe rośliny przyciągają rozmaite owady.