Aktualności
Przywracamy grodzisko w Mietlicy turystom i przyrodzie
Pozostawione same sobie, niewykaszane murawy kserotermiczne stopniowo zarastają, często ekspansywnymi gatunkami krzewów tj. tarnią, śliwą ałyczą, głogami czy lilakami.
W sobotę 18 lutego 2023 roku 9 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (Cukrownia Kruszwica, Kruszwica, Chełmce, Witowice, Wróble, Rusinowo, Ostrówek, Racice i Sławsk Wielki) wraz z pracownikami Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia oraz podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Bielicach wzięło udział w akcji usuwania roślinności krzewiastej i drzew z wałów wczesnośredniowiecznego grodziska w Mietlicy nad Gopłem, której inicjatorem było Nadleśnictwo Miradz. Zbocza nasypów ziemnych dawnej warowni porasta zbiorowisko roślinne – murawa kserotermiczna, które jest cennym siedliskiem przyrodniczym, chronionym Dyrektywą siedliskową w ramach sieci Natura 2000. Teren, na którym prowadzone były prace nadzorowane przez pracowników Nadleśnictwa Miradz znajduje się na dwóch obszarach NATURA 2000: „Jezioro Gopło” i „Ostoja Nadgoplańska”, a także na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Osada w Mietlicy została wpisana do rejestru zabytków jako wczesnośredniowieczny zespół osadniczy wraz z grodziskiem. Wysokość tamtejszych wałów dochodzi do 4 m, choć w czasach świetności osad nasypy mogły liczyć nawet do 6 metrów.
(Odsłonięte wały grodziska fot. R. Roszak)
W latach ubiegłych prowadziliśmy podobne akcje. Już w 2011 roku przeprowadzono konsultacje przy opracowaniu zadań ochronnych. W Planie Zadań Ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Jezioro Gopło zalecono usunąć samosiewy drzew i krzewów, które negatywnie wpływały na murawę kserotermiczną. Zatwierdzony w 2014 roku Plan Zadań Ochronnych przewidywał dalsze działania związane z utrzymaniem porządku na wale. Ze względu na dobre efekty wykonanych działań w poprzednich latach, Nadleśnictwo podjęło decyzję o kontynuowaniu prac na terenie grodziska. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń zastępy OSP usunęły krzewy i drzewa na wale oraz wykosiły przyległ teren. Usunięto gatunki obce i inwazyjne takie jak lilak, kolcowój, śliwy ałycza i tarniny. Teren został także uprzątnięty ze śmieci. Przy wjeździe na teren osady i przed wałem zostały postawione dwie nowe tablice informujące o historii tego miejsca oraz o ochronnym siedlisku naturowym. Na fotografii widać, że wał grodziska w Mietlicy jest już na całej długości oczyszczony. Całości akcji przyglądała się telewizja. Już niebawem będzie można obejrzeć materiał z wydarzenia. Teraz każdy może podziwiać to historyczne miejsce położone nad Gopłem i pospacerować po grodzisku pamiętającym czasy Goplan.
Oprócz walorów historycznych w obrębie starej osady rośnie 5 drzew pomnikowych, tj. 3 należące do gatunku dąb szypułkowy oraz 2 lipy drobnolistne. Jedna z lip ma nietypowy pokrój, ponieważ jest niska i ma dość rozłożystą parasolowatą koronę. Dawniej dębowe gałęzie osłaniały lipę, obecnie jest ona dobrze wyeksponowana.
Leśnicy planują już kolejne prace na grodzisku, a zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych również zadeklarowały swoją pomoc. Pozostałości dawnej osady w Mietlicy należy regularnie wykaszać, żeby ponownie nie zarosły.