Wydawca treści Wydawca treści

ZANOCUJ W LESIE

Kujawskie lasy Nadleśnictwa Miradz zapraszając na noc oraz do spędzania czasu w otoczeniu przyrody.

      Program Lasów Państwowych pn. "ZANOCUJ W LESIE" ruszył 1 maja 2021 roku. W 425 nadleśnictwach w kraju wyznaczone zostały obszary do nocowania na dziko w lesie. Leśnicy z Nadleśnictwa Miradz również stanęli na wysokości zadania i postarali się wybrać i wyznaczyć obszar, na którym miłośnicy bushcraftu, survivalu, ale nie tylko, będą mogli spędzić noc w lesie "na dziko".
      Poniżej prezentowana jest mapa obszaru o powierzchni niemal 1100 ha zakwalifikowanego do programu "ZANOCUJ W LESIE" w Nadleśnictwie Miradz. Lokalizacja widoczna jest również na mapie Banku Danych o Lasach oraz z poziomu aplikacji Mbdl Android lub iOS, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. Regulaminem korzystania z obszaru [REGULAMIN].

 2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą:
  a. w tzw. "Zielonej Klasie".

 3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

 4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [czaswlas.pl]

 5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

 6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.

 7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

  a. terminy polowań zbiorowych [Koło Łowieckie nr 124 Racjonalnego Łowiectwa w Miradzu],
 8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [FORMULARZ] oraz przesłanie go na adres miradz@torun.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Radosław Roszak tel.: 606 960 148

Dopuszcza się  możliwość używania kuchenek
gazowych na wszystkich obszarach objętych programem "Zanocuj w lesie"
w Nadleśnictwie Miradz zgodnie z warunkami zawartymi w
Regulaminie.

Wiele informacji na temat programu "Zanocuj w lesie" można znaleźć na stronie internertowej Lasów Państwowych. Zachęcamy do zapoznania się z faktami na ten temat - "ZANOCUJ W LESIE"

Przydatne infografiki:

 

  

 

 

Nadleśnictwo Miradz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.