Aktualności Aktualności

Bobry w nadgoplańskich lasach

W wyniku swojej działalności bobry mają ogromny wpływ na krajobraz. Kształtując i zalewając tereny wpływają na całe ekosystemy.

     Nasz inżynier nadzoru Paweł Kaczorowski  podczas przemierzania leśnictwa Rożniaty natknął się w okolicach Jeziora Lubstówek na ślady obecności bobrów. 

     Zaraz po drugiej wojnie światowej bobry były gatunkiem bardzo nielicznym i zagrożonym wyginięciem. Za to dziś możemy cieszyć się ich obecnością na terenie całego kraju.
Bobry są wyłącznie roślinożerne i żywią się korą, liśćmi oraz roślinami przybrzeżnymi. Nie pogardzą też warzywami z naszych upraw. Zimą odżywiają się łykiem drzew liściastych, których zapasy gromadzą pod wodą latem. Schronienie znajdują w  wykopanych przez siebie norach lub kopcach z gałęzi i mułu, zwanych żeremiami. Wejście do nich znajduje się pod wodą.Ciekawostką jest również to, że potrafią przebywać pod wodą ponad 10 minut! Bobry, poza rysem i wilkiem, praktycznie nie mają naturalnych wrogów.

     Dawniej polowano na bobry, by zdobyć ich cenne futro, a ich ogon, pokryty łuskami podobnie jak u ryb, uważano za danie postne. Dziś są pod ochroną, a my możemy obserwować te fascynujące stworzenia, ich poczynania w naszych lasach, doceniając ich rolę w naturalnych ekosystemach.