Aktualności Aktualności

Leśne miejsca pamięci

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. - Wisława Szymborska

Dzień Zadusznych to czas wspominania zmarłych. Leśnicy dbając o miejsca pamięci położone w leśnych ostępach oddają cześć osobom, których ciała spoczęły miedzy korzeniami drzew.

W obrębie osady leśnej Kopce znajduje się mogiła: Jana Palucha, Zygmunta Klatta z Wylatowa, Kazimierza Rejnowskiego z Kwieciszewa rozstrzelanych w kwietniu 1941 r. przez zbrodniarzy hitlerowskich.

Kilkaset metrów o leśniczówki Leśnictwa Kurzebiela jest Masowy Grób obywateli polskich wyznania mojżeszowego zamordowanych przez Niemców w grudniu 1942 roku oraz głaz upamiętniający miejsce rozstrzelania księdza Mariana Wyduby w grudniu 1939 roku.

W lesie w Jeziorkach znajduje się mogiła śp. Tomasza Laube, śp. Edwarda Molendy i śp. Stanisława Iwińskiego oraz trzech Polaków o nieznanych nazwiskach zamordowanych przez hitlerowców w październiku 1939 r.

Przy drodze prowadzącej ze Strzelna do Ostrowo w głębi lasu jest monument poświęcony straconym w listopadzie 1939 zakładnikom miasta Strzelna.

W lesie na zachód od wsi Wymysłowo położony jest cmentarz rodziny von Willamowitz-Moellendorff dawnych właścicieli Markowic i Wymysłowic.

W pobliżu leśniczówki Leśnictwa Ostrowo jest krzyż z tabliczką – MIEJSCE PAMIĘCI POLEGŁYCH-.

Również w lasach Leśnictwa Rożniaty są miejsca poświęcone pamięci zamordowanym przez okupantów niemieckich Polaków.

Lasy są miejsce, w których grzebano zmarłych na cholerę, która dziesiątkowało ludność w XIX wieku. Takie miejsce zbiorowej mogiły mamy w lesie nieopodal miejscowości Bachorce.